16   Ocak
2018

Eğitim Haber
Typography
0
0
0
s2sdefault
powered by social2s

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 16 Nisan’da yapılacak referandum için Samsun’da yapacağı mitinge Milli Eğitim Müdürlükleri adeta seferber olmuştur. Samsun’daki İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri’nin miting saatlerine uygun biçimde planladığı öğretmenler toplantısıyla, tam gün eğitim öğretim yapan okullar yarım gün, ikili eğitim yapan okullarda ise 3’er ders tatil edildi. Bununla da yetinilmeyerek, tramvay ücretsiz yapıldı.

Çok açıktır ki bu uygulamalar, Cumhurbaşkanı’nın referandum mitingine katılımı artırmak için yapılmakta, bu amaç doğrultusunda kamu kurumları ve kamu kaynakları kullanılarak seferber edilmektedir.

Eğitim Sen’in sendikal eylem ve etkinliklerini “eğitim öğretim hakkını engellemek” gerekçesiyle hukuksuz bir şekilde ve zorlama yorumlarla “suç” kapsamında değerlendiren MEB’in, miting saatine denk gelecek şekilde öğretmen toplantısı düzenlemesi, kamu kurumlarının iktidar partisinin emrinde çalıştığı algısını pekiştirmektedir.

Benzer bir şekilde, 24 Şubat’ta Cumhurbaşkanı’nın katılacağı toplu açılış ve referandum mitingine katılmayan Manisa’nın Salihli ilçesi Gaffar Okkan Mahallesi Muhtarı Kamuran Kocaman’ın Kaymakam tarafından görevden alınması ve yerine başka bir muhtarın atanması, vahametin boyutlarını gözler önüne sermiştir.

Devlet zoruyla eğitim emekçilerinin ve öğrencilerin kendi istekleri dışında siyasi mitinglere taşınması, okulların siyasi çıkar hesabı yapılarak tatil edilmesi kabul edilemez. Siyasi iktidar eğitimi ve eğitim bileşenlerini kendi siyasi çıkarları uğruna kullanmaktan ve istismar etmekten vazgeçmelidir.