16   Ocak
2018

Eğitim Haber
Typography
0
0
0
s2sdefault
powered by social2s
TEOG sonrasında getirilecek sisteme dair gelen resmi açıklamalar, AKP’nin eğitim politikasındaki ve sınav tartışmalarındaki temel amacını gözler önüne seriyor.
MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’in basına verdiği demeçlerdeki ifadelerinden TEOG yerine getirilecek sistemde, sınava girerek %10’luk “başarı” diliminde yer alamayan öğrencilerin 3 Anadolu Lisesi, 3 İmam Hatip Lisesi ve 3 Meslek Lisesi’nden 5 tercih yapacaklarını açıkladı.
Bununla birlikte Tekin, başka bir demecinde de söz konusu 5 tercihe yerleşememe durumunda öğrencilere pansiyonlu ortaöğretim kurumlarına yerleşme olanağının tanınacağı ve bu kapsamda da öğrencilerin 5 pansiyonlu liseyi tercih edebileceğini ifade etti.
Tekin’in sözlerini mercek altına aldığımızda, tartışmaların ilk gününden itibaren dikkat çekmeye çalıştığımız noktanın nasıl ustalıkla yapılandırıldığı görülecektir!
  • Pansiyonlu liseler Fen, Sosyal Bilimler ve İmam Hatip Liselerinden oluşmaktadır.
  • Ancak MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’in açıklamalarından sınavsız adrese dayalı yerleştirmede pansiyonlu olan Fen ve Sosyal Bilimler Liselerinin adı telaffuz edilmemekte, bu liselerin sınavla öğrenci alacağı anlaşılmaktadır.
  • Türkiye’de 1452 İmam Hatip Lisesi bulunmaktadır. Bunun neredeyse yarısı, 773’ü pansiyonlu İmam Hatip Liselerinden oluşmaktadır. Pansiyonlu İmam Hatip Liselerinin toplam kontenjanı 114.000 civarındadır.
  • Dolayısıyla herhangi bir tercihine yerleşemeyen öğrenciler, doğrudan MEB tarafından söz konusu pansiyonlu İmam Hatip Liselerine yönlendirilmek istenmektedir.