21   Ekim
2018

Eylem ve Etkinlik
Typography

SES İzmir Şubesi, Urla Devlet Hastanesi’ndeki sendika panosunda yer alan afişin kaldırılmasının suç olduğunu belirtti. İzmir Urla Devlet Hastanesi’nde 24 Mart tarihinde SES İşyeri Temsilciliği panosu Hastane Başhekimi Adıgüzel Demirel ve Başhekim Yardımcısı Mazhar Yalçın’ın talimatı ile kırılmış ve panoda asılı olan "14 Mart'ta 14 Talebimiz ve Geleceğimiz için Hayır" yazılı afiş 'sakıncalı' bulunarak kaldırıldı.

SES İzmir Şubesi konuyla ilgili Urla Devlet Hastanesi bahçesinde basın açıklaması yaptı. Açıklamadan önce SES yöneticileri hastane yönetimi ile görüşme yaptı. "Baskılar bizi yıldıramaz" pankartı açan sağlık emekçileri sık sık, "Yaşasın örgütlü mücadelemiz" , "Ne darbe ne OHAL demokrasi derhal" sloganları attı.

Basın açıklamasını okuyan SES İşyeri Temsilcisi Serpil Deniz Şahin, ülkenin karanlığa sürüklendiği bir dönemden geçildiğini söyleyerek, "Gün geçmiyor ki baskıcı, antidemokratik keyfi uygulamalara bir yenisi eklenmesin. Geçen Cuma günü hastanemizde sendika panosunda yer alan taleplerimiz ve 'Hayır' yazan afişimiz yönetim tarafından kaldırılmıştır" dedi. Sendika olarak yıllardır emek, demokrasi, sendikal hak ve özgürlük mücadelesi verdiklerini ifade eden Şahin, "Her türlü baskıya rağmen emek, demokrasi, özgürlük mücadelesinde haklarımızı kısıtlayanlara karşı 'Hayır' diyeceğiz" dedi.

Hastane yönetimi ile görüşmeyi anlatan SES İzmir Şube Eşbaşkanı Fatih Sürenkök, hükümetin sağlık politikalarını içeren eleştirilerinin yazılı afişlerinin zorla indirildi söyleyerek, "Yönetime yanlış yaptıklarını söyledik. Pano sendikamızın evidir ve eve izinsiz giremezler. Eğer bir suç işliyorsak hukuki bir işlem yapılır" dedi. Afişin kaldırması konusunda bir emrin olamadığını belirten Sürenkök, "Ne sağlık bakanlığından ne de emniyetten yazılı bir emir varsa emri bize gösterin dedik. Yazılı hiç bir emir olmadığını sadece sözlü talimat yapıldığını söylediler. Bizler sözlü talimatı kabul etmiyoruz. Biz afişimizi geri astık. Umarım geri indirilmez. Bu konuda hukuki çalışmamızı başlattık" dedi.

Sürenkök son olarak, "Bize bu zulmü uygulayanlar unutmasınlar 17 Nisanda hayır çıkacak o zaman ne yapacaklar? Bu ülkede barış ve özgürlük içerisinde insanların sağlık hakkına ulaşabilmesi için mücadeleyi suç ise yapmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu. (İzmir/EVRENSEL)